Ny bok om hajar snart ute!
- David C. Bernvi (MSc)

- 12 sep.
- 1 min läsning

Snart kommer Hajar: en spännande faktabok upplaga 4 ut. Helt otroligt har denna bok nu snart kommit ut för fjärde gången! Denna omåttlig populära barnbok har dessutom fler sidor och innehåller fler hajarter. Denna gång genomförs en större tryckning och därför kommer boken kosta ca 169 kr i handeln.
Nedan baksidans text:
Det finns över 500 hajarter och i denna bok möter du några av de kändaste hajarna. Den största hajen som någonsin levt var troligen megalodon som kunde bli 16 meter lång och hade en så stor käft att en mindre bil kunde
sväljas hel. Lär dig mer genom kortfattade och lättlästa texter om 30 hajar. Möt megalodon, vithajen, tigerhajen, blåhajen, citronhajen, tjurhajen,
pigghajen, brugden och valhajen, trollhajen, pyjamashajen och andra hajar.
Vad gör hajarna för nytta i havet? Är hajar farliga och vilka finns i Sverige?
Detta är fjärde upplagan av den mycket populära barnboken Hajar - en spännande faktabok. Upplagan är uppdaterad med nya fakta och nya illustrationer samt utökad med fler sidor. Boken är skriven av marinbiologen David C. Bernvi.
I morgon är jag på Lerums bibliotek för att prata om hajar. Hoppas vi ses där! Och att det återigen blir ett fullsatt författarbesök.

.png)



Kommentarer